ZAJĘCIA MATEMATYCZNO- PRZYRODNICZE

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Dębno, z pomocą środków unijnych, zorganizowało program, dla uczniów Niepublicznego Gimnazjum, „Dębno równa do najlepszych”. Dzięki temu

została utworzona 17-sto osobowa grupa uczniów z naszego gimnazjum, która uczęszczała na dodatkowe zajęcia matematyczno-przyrodnicze. Opiekunami tej grupy były: pani Teresa Wnuk oraz pani Elżbieta Bukowińska.

 

Zajęcia odbywały się w Niepublicznym Gimnazjum w Dębnie. Zadaniem tej grypy było badanie wody w rzece San, od jej źródła aż po ujście. Aby było to w pełni możliwe, zorganizowano wycieczki do różnych miejscowości tak, żeby ułatwić pobieranie wody do celów badawczych. Tak więc wycieczki odbyły się do:

  • 30 kwiecień 2009r.- Sanok, Solina, Wetlina; opiekunowie: E. Bukowińska, A. Zachara
  • 12-14 czerwiec 2009r.- Wetlina; opiekunowie: E. Bukowińska, A. Kulpa, J. Figiela
  • 3 lipiec 2009r.- Krasiczyn, Przemyśl; opiekunowie: M. Gibała, T. Wnuk
  • 19 wrzesień 2009r.- Ulanów; opiekunowie: ks. J. Mromliński, E. Bukowińska
  • 25-26 wrzesień 2009r.- Sandomierz, Chęciny; opiekunowie: dyr B.Urban, E.Bukowińska, T.Wnuk

 

Lecz nie tylko tym zajmowali się uczniowie. Pracowali również nad skalniakiem, który znajduje się przed szkołą. Sadzili tam kwiaty, podlewali, plewili. Sami uczniowie  uważają, że było przy tym mnóstwo radości. Choć, na początku, chłopcy należący do zespołu „szkolnych przyrodników” wykonywali katorżniczą pracę przy przekopywaniu terenu pod skalniak, jednak nie zniechęcali się do dalszych zajęć.

Na zakończenie programu opiekunowie przeprowadzili konkurs z wiedzy o przyrodzie. Udział mógł brać każdy uczeń naszego gimnazjum. Pierwszy etap konkursu w dniu 6 listopada 2009r. pisało 60. uczniów z czego 16- stu zakwalifikowało się do II etapu. Następny etap przeprowadzono w dniu 27.11.2009r., przed dyskoteką andrzejkową. Miejsca zajęli odpowiednio:
miejsce III – Karol Kojder, klasa trzecia gimnazjum
miejsce II- Aneta Maj, klasa druga gimnazjum
miejsce I- Justyna Paryniak, klasa trzecia gimnazjum.

Oficjalne zakończenie programu odbyło się dnia 30.12.2009r., na którym zostały rozdane nagrody za konkurs przyrodniczy. Uczniowie przygotowali przedstawienie o zdrowym trybie życia. Występ bardzo podobał się widzom, za co „aktorzy” zebrali gromkie brawa.

Zajęcia podobały się wszystkim uczestnikom, a jedyne zastrzeżenia, ze strony uczniów, dotyczyło wycieczek. Uczniowie uważali, że wycieczek było zbyt mało.Czekamy na odzew ze strony Stowarzyszenia i mamy nadzieję, że odbędzie się więcej zajęć rozszerzających nasze zainteresowania.