Stypendystki „Agrafki Agory” w akcji !

Dnia 6 kwietnia 2017 r. progi naszego gimnazjum przekroczyły trzy przemiłe studentki, stypendystki „Agrafki Agory” – Kasia Wójcik i Agnieszka Wielgosz z Giedlarowej oraz Karolina Wójcik ze Starego Miasta.Postanowiły podzielić się swoją wiedzą i przygotowały dla uczniów „lekcje”pokazowe z chemii, ale nie były to takie zwyczajne lekcje.

 Za ich sprawą uczniowie mogli się przekonać, że chemia to nie tylko wzory, które trzeba wkuć, ale że jest ona wokół nas, że używając produktów z kuchennej szafki, można zaobserwować ciekawe reakcje. Stworzyły możliwość do tego, by gimnazjaliści mogli odkryć praktyczną „stronę” chemii.
Okazało się np., że chemia może być całkiem… smaczna. Dzieciaki mogły bowiem „wyprodukować” własne żelki (jeśli oczywiście trzymały się odpowiednich proporcji). Zgodnie z przewidywaniami prowadzących efekty były zróżnicowane, w zależności od zaangażowania i współpracy grupy.
Uczniowie mogli się również przekonać, że można nadmuchać balon, nie używając do tego własnych płuc… Mieli też okazję obserwować małe „czary mary” w szklance, w której po zmieszaniu odpowiednich składników wytworzył się gaz i „unosił ” kropelki atramentu…
Zajęcia bardzo przypadły gimnazjalistom do gustu, nauka przez zabawę okazała się strzałem w dziesiątkę.
Dziękujemy stypendystkom  za poświęcony czas, zaangażowanie i anielską  cierpliwość.
Serdecznie zapraszamy innych stypendystów, którzy chcieliby podzielić się swoją wiedzą i pasją.