Edukacja w terenie…

 

Sobotnie przedpołudnie(28.09.2013r.) uczniowie kl. II i III spędzili w Edukacyjnym Gospodarstwie Agroturystycznym w Przychojcu. Zajęcia, które tam odbyli urozmaiciły proces kształcenia w zakresie kultury materialnej wsi, tradycyjnych zawodów, rękodzieła, zielarstwa.

 

Na terenie gospodarstwa znajduje się Muzeum Wsi, w którym młodzież obejrzała esponaty związane z ginącymi zawodami: bednarza, rymarza, kowala, zduna, włókniarza.

W programie zajęć znalazły się także mini warsztaty rękodzielnicze, podczas których można było wykonać pająka ze słomy i bibuły. Okazało się, że niektórzy mają naprawdę zręczne dłonie, ale „pan”czas pozwolił na wykonanie jedynie małego pajączka…

Uczniowie mieli również okazję samodzielnie przygotować ciasto na tradycyjne proziaki, a następnie upiec ciastka w piecu chlebowym. Najprzyjemniejsza była oczywiście degustacja własnych wyrobów. Oprócz własnoręcznie przygotowanych proziaków uczniowie mogli skosztować domowego chleba ze smalcem, syropu z mniszka lekarskiego…

Kolejnym punktem zajęć była „wizyta” w ogródku z ziołami (ok. 30 gatunków). Pani Zawadzka (właścicielka gospodarstwa) przekazała uczniom informacje na temat ich uprawy, przetwarzania i zastosowania.

Serdecznie dziękujemy pani Czesławie Zawadzkiej za ciepłe, serdeczne przyjęcie i ciekawe opowieści.

galeria